Drying Racks
- (21)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (3)
- (5)
- (3)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (6)
- (44)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (13)
- (1)
- (2)
- (4)
- (14)
- (15)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
Filtered Search Results
Heathrow Scientific™ Drying Rack Replacement Draining Set
Replacement draining set for the Lab Drying Rack Set.
StatLab Slide Drying Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Durable acrylic with 10 slots accommodate 50 slides
Bel-Art™ Eletrophoresis Gel Plate Drying Rack
Sturdy, A-frame rack holds glass electrophoresis plates upright for quick drying and convenient access
Poltex Syringe Drying Rack - Eight Position
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Has through holes on bottom for drainage and is constructed with durable PETG. Rubber bumpons on base for non-slip placement.
Globe Scientific 72-Place Wall Mountable Laboratory Pegs for Drying Racks
Accessory for drying racks
Fisherbrand™ High Impact Polystyrene (HIPS) Drying Rack and Accessory
Science Education
A science education product.
A science education product.
Fits up to 72 pegs.
Bel-Art™ PoxyGrid™ Labware Drain Stand
Science Education
A science education product.
A science education product.
Three rows of hairpin-loop supports (14 in all) hold labware with 18 mm I.D. necks or larger.
Eisco™ Plastic Draining Rack, Wall Mount
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
This plastic draining rack is perfect for post wash draining/drying of beakers, tubes, bottles and cylinders in the laboratory. The back plate holds 20 pegs (included) and a collection tray at the bottom. Wall mount design, wall mounting hardware not included.
Bel Art™ Lab-Aire™ II Labware Non-Electric Benchtop Glassware Drying Racks
Science Education
A science education product.
A science education product.
For space- and budget-conscious labs.
| Includes | Pegs |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 14.75 in. |
| For Use With (Equipment) | Lab Glassware |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Color | Cream,Teal |
| Material | ABS |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 37.5 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Lab Glassware |
Eisco™ Metal Wall Mounted Draining Racks
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Vinyl coated metal draining racks designed to be hung on the wall for draining/drying of labware after washing. Includes integrated pegs with rubber tips. Mounting hardware not included.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Wall-mounted Drainer |
| For Use With (Equipment) | Glassware, Plasticware |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes |
| Color | White |
| Quantity | 1 |
| Material | Vinyl-coated Metal |
| For Use With (Application) | Drying Labware |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Labware |
United Scientific Supplies Drying/Draining Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Drying/Draining Rack features removable pins for easy storage and cleaning.
Bel Art™ Lab-Aire™ II Non-Electric Wallmount Glassware Dryers
Science Education
A science education product.
A science education product.
Hang labware out to dry.
| Depth (English) | 5 in. |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 14.75 in. |
| Color | Cream,Teal |
| Material | ABS |
| Width (Metric) | 37.5 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Includes | Pegs |
| For Use With (Equipment) | Lab Glassware |
| Depth (Metric) | 12.7 cm |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Holds | Lab Glassware |
Eisco™ Metal Draining Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Vinyl coated metal draining rack designed to sit on the benchtop or be hung on the wall for draining/drying of labware after washing. Includes 32 integrated pegs with rubber tips. Mounting hardware not included.
Bel Art™ Lab-Aire™ II Single-Sided Electric Benchtop Glassware Dryers
Science Education
A science education product.
A science education product.
Accelerate the drying of labware with warm circulating air.
| Electrical Requirements | 120 V |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 7.5 in. |
| Length (Metric) | 42.5 cm |
| Product Type | Single Sided Electric Dryer |
| Stackable | No |
| Color | Natural |
| Length (English) | 16.75 in. |
| Material | ABS |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 19 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Lab Glassware |
Cole-Parmer Modular stainless steel drying rack, 60 white pegs
Removable "snap-in" pegs and add-on accessories let you turn these drying racks into customized work stations in just seconds. Corrosion-resistant 304 stainless steel (SS) racks and polypropylene pegs are easy to clean. Autoclavable. Integral catch drain directs all drainage into the drip trough—prevents accidental drainage to the back of the rack.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More